35 kalorij brez sladkorja
Avtorica besedila: Jasminka Petrović
Naslov: 35 kalorij brez sladkorja
Naslov izvirnika: 35 kalorija bez šećera
Prevedla: Klarisa Jovanović
Tehnični podatki: 14.6×20.9; 136 strani
ISBN: 978-961-7122-67-1
Knjiga je oblikovana v skladu s kriteriji oblikovanja gradiv za bralce z disleksijo.
Cena: 22,00 €, ceno s popustom preverite v spletni trgovini
Besedilo romana 35 kalorij brez sladkorja uveljavljene srbske pisateljice Jasminke Petrović pred nas razgrne svet dveh prijateljic, ki se med preživljanjem skupnih počitnic začneta bolje spoznavati. Z njima tudi bralci počasi spoznavamo, kaj se skriva za popolnostjo ene od njiju, pa tudi načine, s katerimi je motnje hranjena mogoče preseči.
Izjemen smisel za humor in neposrednost sta tudi sicer značilni za pisanje priljubljene srbske pisateljice. Tudi v tokratnem problemskem romanu je tako, četudi ta temelji še na študiju resničnih pričevanj, podatke pa preverja pri strokovnjakih. 35 kalorij brez sladkorja je zares besedilo, vredno branja.
Jasminka Petrović je mednarodno uveljavljena avtorica, podpisala je več kot trideset literarnih del, ki so prevedena v petindvajset jezikov. Za svoje ustvarjanje je prejela pomembne nagrade tako v svoji domovini Srbiji, kot tudi v tujini. Zaradi predanosti in načina doživljanja literature ji v čudoviti avanturi – branju – uspeva zbliževati otroke, mlade in odrasle.
Klarisa Jovanović, diplomirana francistka in komparativistka, je pesnica, književna prevajalka in glasbenica. Prevaja iz sodobne grščine, srbščine in hrvaščine, makedonščine ter iz francoščine in italijanščine. Najobsežnejši prevajalski opus ima v sodobni grščini (knjižne objave, radijske literarne oddaje, revijalne objave, festivalski zborniki, antologije), zanj je bila tudi nagrajena (nagrada Društva grških književnih prevajalcev 2004, nominacija za Sovretovo nagrado). Med knjižnimi prevodi iz hrvaščine velja omeniti Ministrstvo za bolečino Dubravke Ugrešić (2005) in Urjenje v življenju Nedjeljka Fabria (2014, v soavtorstvu s Sonjo Polanc), iz makedonščine pa Korak bliže Ljubena Dimkaroskega (2001) in Sneg v Kazablanki Kice Kolbe (2008), v revijah, zbornikih in radijskih oddajah pa je objavila številne odlomke iz literarnih del/prevode iz hrvaščine in srbščine ter makedonščine (Dubravka Ugrešić, Olja Savičević, Ferida Duraković, Hasan Kikić, Njegoš, Kica Kolbe, Olivera Nikolova, Sonja Cekova Stojanoska, Matija Bećković …). Prevaja in piše tudi za otroške revije (Ciciban, Galeb); z veliko ljubeznijo se posveča zlasti ljudskemu izročilu (pravljice, pesmi).
Didaktično gradivo je del priročnika Poti do književne raznolikosti: motiviranje za branje v projektih Leo, leo in Španska vas 2023/2024.
Gradivo za slikanico v PDF obliki prenesete tukaj.
“35 kalorij brez sladkorja je izredno hvaležno čtivo za odrasle in odraščujoče otroke. Odrasli si bodo z njegovo pomočjo lahko predstavljali, kako se ta trdovratna in zdravju zelo škodljiva težava pojavi pri povsem običajnem otroku, zakaj se o tem vsaj sprva ne zaupa staršem in kakšen naj bo njihov pravilen odziv ob zavedanju, da njihov potomec trpi za anoreksijo. Ker gre za občutljivo točko v že tako občutljivi dobi, je zelo pomembno tudi, da znajo za otroka pomembne odrasle osebe (npr. učitelji, vaditelji, stari starši idr.) takšnega otroka opolnomočiti. Ravno tako pa je branje dobrodošlo tudi za mladostnike. Knjiga ponuja razumevanje doživljanja tudi sošolcem in prijateljem osebe, ki se spopada z motnjo hranjenja, in tudi vsakemu posamezniku, ki že trpi za anoreksijo.” – zapis na blogu Listanje
“35 kalorij brez sladkorja bralca in bralko postavi v dve resničnosti – ki sta resnični prav zaradi tega, ker na milijone ljudi trpi zaradi motenj hranjenja – in jima razkrije pomen sočustvovanja, družbe in izražanja čustev. Avtorica tematiko prestavi z vidika (in bližine) družinskega člana ali prijatelja, dialogom pa namenja osrednjo vlogo pri oblikovanju alternative, ki podpira mlade v iskanju njihovih novih resničnosti.
Jasminka Petrović nam s svojim besedilom ponuja ključ za razmislek o naših občutjih, čustvih in strahovih že vse od zgodnjega otroštva, prek odraščanja in mladosti, temeljnih stopenj v razvoju človeka in zato polnih izzivov in priložnosti.”
– Jacqueline Oliver v spremni besedi