Kako so rože prišle na svet
Avtorici besedila: Breda Podbrežnik Vukmir, Klarisa Jovanović
Naslov: Kako so rože prišle na svet
Ilustrirala: Mojca Fo
Tehnični podatki: 14.6×20.9; 148 strani
ISBN: 978-961-7122-21-3
Knjiga je oblikovana v skladu s kriteriji oblikovanja gradiv za bralce z disleksijo.
Cena: 22,00 €, ceno s popustom preverite v spletni trgovini.
Zbirka pravljic, povedk, bajk in legend Kako so rože prišle na svet: pravljice o rožah z vsega sveta povezuje različne kulture in celine ter kaže na različnosti in podobnosti med kulturami. Kljub temu, da se izbor ozira po vsem svetu, je njegovo središče v resnici v slovenskem prostoru: ne le zaradi avtoric, temveč tudi, ker šele mednarodni okvir lahko spregovori o bogastvu gradiva, del katerega so tudi slovenske pravljice.
Breda Podbrežnik Vukmir je svojo poklicno pot začela kot učiteljica slovenščine in nadaljevala kot profesorica slovenščine. Že 28 let je direktorica Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik in se udeležuje različnih strokovnih organizacij in srečanj. Je avtorica več člankov, soavtorica pomembnih člankov o strategijah in standardih splošnih knjižnic ter prejemnica Čopove nagrade. Zanima jo tudi ljudsko slovstvo in je soavtorica ter urednica več knjig o pravljicah. Poleg tega je organizatorka Križnikovega pravljičnega festivala, enega najbolj prepoznavnih slovenskih festivalov kulturne dediščine.
Klarisa Jovanović v slovenski prostor že petintrideset let prinaša prevode novogrških besedil in pri tem orje ledino. Zelo opaženo je bilo tudi njeno pisanje kratke proze, predvsem pa poezije. Njena tretja knjiga poezije, pesnitev Izgnana, ki je izšla 2018, je bila nominirana za Veronikino nagrado. Del svoje ustvarjalnosti posveča tudi otrokom, slikanica Telovadec Nikolaj prežene tolovaja je njena prva slikanica, ki je izšla pri založbi Malinc. Veliko se ukvarja s pravljicami, ki jih prevaja ter literarizira. Ob vsem tem se posveča tudi glasbi, zlasti interpretiranju uglasbene poezije.
Mojca Sekulič Fo je rojena v Ljubljani, kjer je diplomirala na Fakulteti za arhitekturo. Začela je delati kot arhitektka, ustvarjalno pot pa nadaljevala na področju ilustracije in oblikovanja. Dela za različne naročnike, obvlada različne likovne tehnike in jih prepleta na povsem svojstven način: v akrilni tehniki ter v kombinacijah s kovino in lesom. Sodelovala je na več kot 30 skupinskih in samostojnih razstavah.
“Breda Podbrežnik Vukmir in Klarisa Jovanović sta prepotovali pravljični svet po dolgem in počez, v čarobno malho pa spotoma mehko polagali semena najlepših pravljic, bajk in legend, ki pripovedujejo o rožah. Zbrali sta zgodbe evropskega izročila, pravljice avstralskih in severnoameriških domorodcev, perzijske, indijske, japonske, judovske, arabske, mehiške in ugandske pravljice. Z njima je potovala tudi ilustratorka Mojca Fo, ki je pravljične utrinke ujela v čarobne sanjske podobe. Klarisa Jovanović je nato pravljice povzela in priredila, zato zvenijo kot prelepa pesem, ki jo k nam prinaša daljni veter. Knjiga bo razveselila otroke, pa tudi odrasle, ki se zavedajo, kako čudežno je, da so na svetu rože.”
– Maja Črepinšek za portal Moj malček
“Obravnavana zbirka je pomembna tako zaradi same tematike o rožah, prikaza nastanka rož kot seveda njihovega globljega pomena. Rože so naš pomemben del celotnega življenja, zato je ta zbirka pravljic pomembna z vidika bivanjske kulture, ekokritike in kakopak literarnega in ilustratorskega vidika. Vse to pa je lahko namenjeno več generacijam, obenem pa gre za oblikovanje v skladu za bralstvo z disleksijo.” – Tonja Jelen za portal KMCS (KULTURNI MEDIJSKI CENTER SLOVENIJA)
“Kar mi je pri knjigah založbe Malinc še posebej všeč je to, da so vedno opremljene z bogato spremno besedo oziroma vsebino, ki nam je v pomoč, da iz njihovih knjig res lahko potegnemo maksimum, pa tudi opis dodatnih možnosti, ki nam jih branje knjig ponuja. V tej zbirki boste tako našli uvod avtoric, stvarno in tematsko kazalo ter kazalo po mesecih in letnih časih, kjer so pravljice oziroma rože zbrane glede na njihov čas cvetenja ali dogajanja v posamezni pripovedki. Kot so zapisali je ta seznam lahko v pomoč pripovedovalcem in pripovedovalkam, učiteljicam in učiteljem, vzgojiteljem in vzgojiteljicam in drugim, ki si želijo pravljic o letnih časih.” – Monika – knjižna blogerka @vonjpoknjigah
“Zgodbe so različno dolge, nekatere le dobro stran, druge pa kar nekaj strani. Všeč mi je, da so (predvsem te res kratke) zelo primerne tudi za branje z otroki, kar sem v praksi preizkusila v šoli v naravi. Zbirka je primerna za utrujene bralce z manj časa, saj prek nje dobijo popolno večerno dozo kratkega branja. Poleg tega so zgodbice res prijetne in kar nekaj se mi jih bo vtisnilo v spomin. Od tega, kako je nastal lokvanj, do zgodbe o Narcisu, o izvoru planike, pa stvarjenju zvončka in skrivnostnih treh nageljnih.” – Ajda Naklada, @ajda_naklada
Prispevek na TV Medvode:
Predstavitev v knjižnici Medvode:
Didaktično gradivo je del priročnika Poti do književne raznolikosti: motiviranje za branje v projektih Leo, leo in Španska vas 2023/2024.
Gradivo za slikanico v PDF obliki prenesete tukaj.