Srečanje v sklopu projekta LIT-UP na festivalu in sejmu ilustracije Baba Kamo v Valenciji
Evropski projekt LIT-UP je bil letos oktobra predstavljen na Frankfurtskem knjižnem sejmu v Nemčiji, v novembru so sledila srečanja, delavnice in pogovori na otoku Schiermonnikoog na Nizozemskem, zaključek drugega leta delovanja projekta pa se bo zgodil na sejmu in festivalu ilustracije Baba Kamo v Valenciji v Španiji, kjer bo sodelovala tudi Založba Malinc, pridružila pa se bo tudi Založba Hart.
Projekt LIT-UP, ki ga sofinancira program Ustvarjalna Evropa in pri katerem je Založba Malinc partner, je namenjen izboljšanju veščin, ki jih avtorji in založniki potrebujejo za udeležbo na mednarodnih dogodkih. V sklopu projekta se bo drugo leto delovanja zaključilo na festivalu in sejmu ilustratorjev Baba Kamo v Valenciji. Po uspešnih predstavitvah projekta in izvedbi delavnic na mednarodnih prizoriščih, kot sta Frankfurtski knjižni sejem v Nemčiji in festival Meet Me at the Lighthouse na otoku Schiermonnikoog na Nizozemskem, bo vrhunec projekta na festivalu Baba Kamo poudarjal zavezanost udeležencev k spodbujanju sodelovanja in razvoju veščin v evropski literarni skupnosti manj uporabljenih jezikov.
Festival Baba Kamo v Valenciji bo predstavljal vrhunec dejavnosti v projektu LIT-UP v letu 2023. V sklopu srečanja bodo potekale delavnice in srečanja B2B, kjer bo založba Malinc dejavno sodelovala. Dogodki bodo namenjeni povezovanju avtorjev in založnikov iz vse Evrope ter bodo tako zagotavljali platformo za mreženje in izboljševanje veščin na mednarodni ravni.
V zadnjem četrtletju leta 2023 se je projekt LIT-UP aktivno predstavljal na mednarodnem prizorišču. Bil je del razprave o internacionalizaciji manjših literatur s projekti EU na Frankfurtskem knjižnem sejmu, poleg tega so bili v okviru projekta organizirani dogodki na drugi ediciji festivala Meet me at the Lighthouse na Nizozemskem, kjer so potekale delavnice s strokovnjaki frizijske književnosti, ki so delili neprecenljiva znanja in spoznanja o nacionalni in mednarodni literarni promociji knjig in avtorjev.
Literarni festival Meet Me at the Lighthouse, priložnost za izmenjavo izkušenj
Na drugi izvedbi literarnega festivala Meet Me at the Lighthouse so sodelujoči v projektu LIT-UP lahko prisluhnili strokovnemu znanju in izkušnjam številnih nizozemskih osebnosti, kot so Adriaan van Dis, Eva Meijer, Myron Hamming in Mariken Heitman. Na festivalu so se vrstili recitali, razprave, nočni sprehodi in bralni klubi, ki se posvečajo temam, kot so narava, ekologija, turizem in identiteta. Poleg tega sta v sklopu projekta LIT-UP na festivalu potekali dve srečanji z naslovom Inspiration Sessions, festival pa je sodelujočim v projektu prinesel številne priložnosti za mreženje s strokovnjaki za nacionalno in mednarodno promocijo knjig in avtorjev na Nizozemskem in v regijah z manjšinskimi jeziki.
Prav tako so na festivalu nastopili pisatelji iz mreže LIT-UP: Pia Prezelj (Slovenija), Ixiar Rozas Elizalde (Baskija) in Paco Inclán (Valencija), ki so na dogodku z naslovom Small Languages / Big Stories (Majhni jeziki / Velike zgodbe) brali v svojih maternih jezikih, predstavili svoja literarna dela ter govorili o jezikovni situaciji v svojih državah oziroma pokrajinah.
Festival Baba Kamo v Valenciji pa ne bo predstavljal le zaključka vseh dejavnosti v letu 2023 v projektu LIT-UP. V Valenciji bo namreč potekalo tudi srečanje konzorcija, ki bo vsem partnerjem zagotovilo platformo za izmenjavo misli in vpogledov, pridobljenih v zadnjih mesecih.
Začetek drugega izobraževalnega modula Management of Literary Promotional Events v okviru projekta
Novembra se je začel drugi izobraževalni modul v sklopu projekta z naslovom Management of Literary Promotional Events, na katerem se bodo udeleženci lahko naučili več o pripravah pred dogodkom, samem delu na dogodku ter o tem, kako izkoristiti prisotnost avtorjev in urednikov oziroma založnikov na promocijskih dogodkih. Usposabljanje v sklopu modula obsega približno 20 ur samostojnega učenja, potekala pa so oziroma bodo tudi tri zoom srečanja dolžine 90-120 minut:
- Ivan Bevc bo izvedel delavnico z naslovom Publisher’s Point of View,
- Milena Berić bo izvedla delavnico z naslovom Storytelling in Literary Promotion,
- Iva Parađinin bo izvedla delavnico z naslovom From Page to Screen: Effective Social Media Promotion.
Posnetki delavnic so za udeležence dostopni v spletni učilnici projekta. Več informacij o modulih je objavljenih tukaj.
Napovedujemo: tretji modul Management of Foreign Rights
Tretji modul z naslovom Management of Foreign Rights pripravlja Založba Malinc in se bo osredotočal na upravljanje avtorskih pravic. V sklopu modula bosta potekali dve delavnici: ena bo namenjena založnikom, druga pa avtorjem. Znotraj modula bodo preko treh izobraževanj prek platforme ZOOM udeleženci spoznali koncept avtorskih pravic, spoznali zakonodajo, ki določa in varuje avtorske pravice ter se naučili prodaje in nakupa avtorskih pravic. Prav tako v sklopu modula pripravljamo več krajših intervjujev s prevajalci, pisatelji, manjšimi in večjimi založniki, potekala bo pa tudi okrogla miza z naslovom New technologies and Foreign Rights.
Projekt LIT-UP na kratko
LIT-UP je triletni projekt, ki ga sofinancira EU program Ustvarjalna Evropa in koordinira Združenje založnikov Valencije (Associació d’Editorials del País Valencià – AEPV). Njegov namen je opolnomočiti založnike in avtorje, ki delajo z manj uporabljanimi jeziki, ter vzpostaviti konkurenčne strategije za mednarodno tekmovanje. Projekt bo to dosegel z razvojem potrebnih veščin, vzpostavitvijo mreže založnikov in avtorjev ter vzpostavitvijo mreže posrednikov za podporo založnikom in avtorjem.
Projekt LIT-UP je inovativen, saj vključuje različne kulturne in ustvarjalne organizacije, združenja manjših in srednje velikih podjetij, pravne osebe in fundacije, ki zastopajo in podpirajo založnike in avtorje iz Španije, Italije, Nizozemske, Slovenije in Srbije. Projekt je zasnovan tako, da podpira profesionalizacijo industrije z usposabljanjem, mrežnimi aktivnostmi in povečanim kroženjem del.
LIT-UP upa, da bo s preizkušanjem strategij sodelovanja med neodvisnimi organizacijami obravnaval izzive, s katerimi se sooča industrija, in promoviral literarna dela v tujini. Projekt obsega 4 transdisciplinarne dele usposabljanja, 9 mednarodnih dogodkov, 6 delavnic in zaključni dogodek. Založnikom in avtorjem prinaša veščine in mreže, potrebne za uspeh na konkurenčnem svetovnem trgu.
Projekt LIT-UP sofinancira Evropska unija.