Jelša, ki raste na travniku tik ob reki, ni najbolj zadovoljna s svojim življenjem. Nekateri njeni dnevi se vlečejo kot voz, poln težkega kamenja, drugi minejo hitro kot blisk. Potem pa drevo, ki sicer lahko le opazuje svet okoli sebe, v silni ujmi dobi priložnost za pravo dogodivščino. S seboj jo namreč odnese narasla reka in jelša, ki si nadvse želi videti morje, bo na svoji poti izkusila vrsto najbolj neverjetnih pustolovščin.
Jelšev grič je hvalnica naravi in življenjskemu pogumu izpod peresa enega najbolj cenjenih baskovskih pisateljev Anjela Lertxundija, tokrat prvič tudi v slovenščini.
Anjel Lertxundi (1948) velja za enega največjih baskovskih pripovednikov in prenoviteljev baskovskega literarnega ustvarjanja, njegov obsežni opus pa zaznamujeta eksperimentiranje in eklekticizem. Njegova dela za odrasle veljajo za klasična dela baskovske literature. Po prvencu, romanu Otto Pette (1994), je v seriji petih med sabo različnih literarnih besedil (kratke zgodbe, romana, eseja) v navezavi na baskovske in univerzalne mitološke elemente raziskoval povezavo med hudičem in nesmrtnostjo. Njegov najbolj znani roman za odrasle je Zorion Perfektua (Popolna sreča, 2002), ki je tudi drugo njegovo literarno delo, prirejeno za film. Vrsto let je vsak dan objavljal kolumne v časniku Berria, sodeloval je pri ustanovitvi Društva pisateljev, ki ustvarjajo v baskovskem jeziku, in bil njegov prvi predsednik.
Lertxundi je dvakrat prejel nagrado kritikov za pripovedništvo v baskovščini, nacionalno nagrado za esejistiko, je tudi večkratni prejemnik nagrade euskadi, med drugim tudi leta 2021 za mladinski roman Jelšev grič (Haltzaren Muinoa).